Gå till huvudinnehållet

Forskningsdata för studerande

Datahanteringsplan

I vissa fall kan din handledare råda dig till att skriva en datahanteringsplan (data management plan, DMP). Planen är ett dokument över hur du hanterar dina data under ditt arbetes gång, från insamling till eventuellt öppnande av data efter att du blivit klar. Att skriva en DMP hjälper dig att undvika problemsituationer redan på förhand. En DMP skrivs alltid före datainsamlingen, och kan leva under arbetets gång. Om du skriver din avhandling som en del av ett större forskningsprojekt, finns det ofta redan en DMP för projektet, och du kan be att få se den. Projektansvariga behöver se till att alla projektmedlemmar vet hur data/materialet ska hanteras.

En DMP ska fokusera på datahantering och vara kort och konkret. I den ska du inte skriva någonting om teori och metod, men den kan hjälpa dig när du i din avhandling beskriver teori och metod. Skriv ingenting i din DMP som du inte själv förstår, det vill säga kopiera inte meningar som låter bra från andra planer.

Mall för datahanteringsplan

Denna DMP-mall är anpassad för studerande vid Åbo Akademi. Använd forskningsdataguiden som stöd när du fyller i datahanteringsplanen.

Öppna och redigera mallen i Microsoft Word-appen, inte i webbläsaren.

Du kan kryssa i rutor och skriva på raderna. Exempeltexter försvinner när du skriver.

Kom ihåg att uppdatera din DMP vid behov!